in

Yks Arapça Dil Sınavı Hakkında Bilgiler

YKS ARAPÇA DİL SINAVI HAKKINDA BİLGİLER

il puanı ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı % 13 , Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı % 13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40; Yabancı Dil oturumunda ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Yabancı Dil testinin ağırlığı % 60 Yabancı Dil testinin yerleştirme puanına katkısı % 60dır. 

YÖK tarafından yapılan bir duyuruyla bu yıl adaylara YKS Dil Sınavı’nda Arapça dilinde de sorular sorulacağı açıklandı. Özellikle imam hatip liselerinde okuyan ve Arapça Öğretmenliği bölümünü hedefleyen adaylar için mutlu edici olan bu haber beraberinde bir soru işaretini de getirdi. Acaba sorular nasıl olacak?

Bu konuda sınav öncesi resmi bir açıklama yapılmadan veya sınava girip çıkmadan bir şeyler söylemek kolay değil ancak elimizde daha önce ÖSYM tarafından Arapça dilinde yapılan KPDS soru örnekleri mevcut.

En son 2012 yılında yapılan KPDS’de uygulanan İngilizce testi format bakımından üniversite giriş sisteminde kullanılan dil sınavı LYS-5’e çok yakın bir formattaydı. Tek fark, LYS-5 KPDS’ye göre dili çok daha hafif bir sınavdı.

Bu durumu Arapça sınavı için de yol gösterici olarak kullanabiliriz. ÖSYM’nin web sitesinde bulunan sınav arşivinde eski dönem KPDS sorularına ulaşmak mümkün. Alttaki linke tıklayarak arşive erişebilir ve sorulara yıl bazında göz atabilirsiniz.

gunlukarapca tarafından yazılmıştır.

Sizlere burada günlük hayatınızda kullanacağınız kelime ve cümleleri öğretiyoruz. Böylelikle Arapça'nın büyük bir kısmına hakim olmadan da kendinizi kolaylıkla ifade edebilmenizi ve karşınızdakini anlamanızı hedefliyoruz.. Bizi takip edin Arapça öğrenin..

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Resimli Arapça Türkçe Sözlük-6

Arapça – Türkçe Hava Durumları